Кожне старе дерево — це завжди особистість

Донизу

Кожне старе дерево — це завжди особистість

Створювати  Admin на тему Нд Серп 18, 2013 8:45 am

Кожне старе дерево — це завжди особистість


Це слова відомого письменника Михайла Пришвіна.

Що ж до наших лісів — то це справжні оази здоров’я, де кожна деревна порода — не лише унікальний творець, а ще й охоронець природи та життя людського. Бо має свою біографію, свою історію, свою «терапію» — той лікувально-профілактичний потенціал, який безпосередньо слугує людині в нинішніх і майбутніх поколіннях.

Серед біорізноманіття деревних порід Чернігівщини дуб звичайний – одна з найцінніших лісоутворювальних порід. Як потрапляєш у такий ліс, то захоплюєшся багатством флористичного складу. Крім основної породи – дуба — патріарха лісу, символу величі й довголіття — бачимо клен гостролистий, липу серцелисту, граб звичайний.

Мезинський НПП займає площу близько 32 тис. га. Його територія розташована на Придеснянській вододільній височині в межах Коропського району Чернігівської області.

Корінні дубові, кленово-липово-дубові, липово-дубові ліси зосереджені в центральній частині НПП, зокрема в урочищах Великий ліс та Вишенська дача. На території Вишенської дачі на початку 1980-х років. корінні ценози займали близько 75%. З них на дубові припадало 60%, а на липово-дубові та кленово-липово-дубові – 15% площі цих лісів.

Одним із головних обґрунтувань створення Мезинського НПП стали охорона і збереження природних комплексів нагірних дібров правого крутого берега Десни. Саме в цій зоні зростають залишки корінних типів лісу — свіжі та вологі дубово-ясенево-липові сугрудки й діброви. Залишки таких природних комплексів входять до складу заповідної зони парку у формі лісових та ландшафтних заказників.

На території Мезинського НПП лише в околицях села Рихли — 16 старовинних дубів (Дуплистий дуб, Дуб бажань, Рогатий дуб), середній вік яких — понад 400-500 років. Їхня велична краса викликає захоплення у кожного.

Певна увага до старих дерев пояснюється також і їх значенням як свідків певних віх історії — від епохи язичництва та поклоніння деревам як тотемам і храмам до епохи Просвітництва, яка надихала на творчість і свободу, від княжих часів до розквіту козацької держави. Вони виступають своєрідним корінням нації, що має велике екологічне, естетичне, патріотичне та меморіальне значення.

Нещодавно працівники Мезинського НПП облаштували територію біля одного з таких величних дубів, що стоїть мовчазним свідком подій Північної війни поблизу Мезина. Цьому дубові близько 500 років. Такі багатовікові дерева є живими свідками різних історичних подій, вони пов’язані з багатьма історичними постатями, легендами та спогадами. Щодо нашого дуба, то зберігся переказ про те, як біля нього в часи Північної війни (1700-1721 рр.) відпочивала армія шведського короля Карла ХІІ та гетьмана Івана Мазепи. І справді, історичні джерела свідчать, що восени 1708 року біля села Свердловки відбулася переправа шведської армії (урочище й досі має назву Шведівщина).

Дуб є символом України. Старі дуби охороняються у нас як пам’ятки природи. Відпочиваючи під дубом – свідком сивої давнини – мимоволі замислюєшся, яка ж снага до життя закладена в ньому.

І як же приємно в літню спеку посидіти під кроною зеленого дуба й віднайти спокій хоч на короткий час, повернувши себе до своїх витоків.

І така можливість є у кожного! Прогулянка екологічною стежкою «Від порома до порома» ознайомить вас із найпотаємнішими куточками природного багатства Мезинського національного природного парку. Варто лише завітати до нас.

Щодо основних заходів охорони таких дерев, то вони полягають у вирубуванні чагарників у зоні їх алеї, обрізуванні старих гілок, діагностиці та візуальному огляді, підсаджуванні молодих саджанців на місце старих, загиблих, та обмеженні антропогенного навантаження на прилеглі території.
Автор: А. НАЛИВАЙКО, провідний фахівець з рекреації Мезинського НПП
Источник: Хвиля Десни, П`ятниця, 16.08.2013

_________________
Авторские курсы "Растения в ландшафтном дизайне" (Киев)
[Ви повинні бути зареєстровані і підключені , щоб побачити посилання]
avatar
Admin
Admin

К-ть повідомлень : 1067
Очки : 1546
Репутация : 0
Дата регистрации : 17.07.2012
Звідки : Київ

Переглянути профіль користувача http://www.vashsad.ua/plants/dendrolog/author/

На початок Донизу

лікування старих та історичних дерев.

Створювати  stinger на тему Нд Жовт 05, 2014 6:27 am

У мене були випадки лікування не настільки літніх дерев.але можу сказати що ця робота захоплює.Шкода, коли охорона такого памятника давнини закінчується лише бляшанкою табличкою "охороняєтья законом". Існує безліч проблем старих дерев, які важко виправити. Треба заснувати профессійну спілку фахівців з відновлення дерев -моя особиста думка. Аматори можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Пропоную обговорити це у окремій темі.

stinger

К-ть повідомлень : 7
Очки : 16
Репутация : 3
Дата регистрации : 02.04.2013

Переглянути профіль користувача

На початок Донизу

На початок


 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі